Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2018

δεη καβαλας ωρες λειτουργιας

Η αστοχία μας στα μακρινά σουτ στο πρώτο 10λεπτο (ξεκινήσαμε με 0/7 2π. και 2/6 3π.) λόγω της παρουσίας της Χόλινγκσγουορθ (1.97), έδωσε τη δυνατότητα στην Τουρκία να πάρει διαφορά 15-6, πριν μειώσουμε με καλάθι της Σπανού και βολές της Μάλτση.

καρδια και γυναικες

18145290
(Η Σπυριδοπούλου με την Κοκσάλ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Το ξεκίνημα στο β 10λεπτο δεν ήταν καλό με την Τουρκία να ξεφεύγει με 22-12. Η είσοδος της Λύμουρα στον «άσσο» (2 π., 5 ρ. και 5 ασσ. σε 9 λεπτά), και το σκοράρισμα από τον πάγκο (Χριστινάκη, Φασούλα και Σπυριδοπούλου) έφεραν την ανατροπή. Όχι μόνο μειώσαμε αλλά περάσαμε μπροστά με 28-27, διευρύνοντας τη διαφορά στο +6 μέχρι το ημίχρονο.

λεστερ χαρτης

18145292
(Καθοριστική η παρουσία της Λύμουρα στο ματς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Η άμυνα μας (ζώνη με προσαρμογές) ήταν σεμιναριακή και στο γ 10λεπτο κρατώντας την Τουρκική ομάδα στους 10 πόντους, ενώ στην επίθεση μας βγάζαμε φωτιές: η Μάλτση έφτασε τους 18 πόντους, την ώρα που το επιθετικό όπλο της Τουρκίας, η Χόλινγκσγουόρθ έμενε στους 7. Η διαφορά των 17 πόντων ήταν απόλυτα δικαιολογημένη και ενδεικτική της εικόνας του αγώνα.